Forum Starogardzkie Bractwo Rycerskie
Wici Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

28.08.2011 Turniej w Lipinkach Szlacheckich

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Starogardzkie Bractwo Rycerskie Strona Główna -> SEZON 2011
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nabi
Członek Mafi Postowej
Członek Mafi Postowej


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 448
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gdański

PostWysłany: Wto 23:21, 10 Maj 2011    Temat postu: 28.08.2011 Turniej w Lipinkach Szlacheckich

Uwaga uwaga! Wrzucam zasady i informacje dotyczące bojówki na Turnieju w Lipinkach.


Turniej bojowy na
miecz i tarczę organizowany przez Gwardię SBR

Zasady

I. Dopuszczenie do walki
Do walk dopuszczone są osoby płci obojga, pełnoletnie, czyli UKOŃCZONE 18 lat.

Wymagane jest uzbrojenie ochronne zgodne z historią z XIII-XV. Spójność historyczną sprawdzi komisja – decyzję nieodwołalną podejmuje sędzia główny. Elementy historycznego uzbrojenia nie mogą być wykonane z materiałów niedostępnych w XIII-XV wieku. Osoby chcące upewnić się przed turniejem, że ich uzbrojenie spełnia wymogi regulaminu mogą przesłać zdjęcia w zbroi do weryfikacji przed zawodami na adres: [link widoczny dla zalogowanych] . Uzbrojenie i wygląd walczącego musi być schludne (szaty na zbroję nie mogą być porwane i brudne, uzbrojenie pordzewiałe, czepce kolcze nie mogą być porwane). Współczesne elementy ubioru nie mogą być widoczne (np. suspensory, majtki z licry).

Uzbrojenie musi zawierać:
- hełm zamknięty (osłaniający twarz, potylicę) - tzw. polska krata nie jest dopuszczona. Zasłona musi być opuszczona w ciągu całego starcia (w przypadku hełmu z zasłoną). Zawodnik, któremu osłona będzie swobodnie podskakiwać zostanie zdyskwalifikowany. Kapalin wymaga podbródka. Jeśli sędziowie uznają, że przerwa między kapalinem a podbródkiem jest zbyt duża, taki zestaw nie zostanie dopuszczony;
W przypadku walczących wczesnych hełm otwarty z doczepioną kolczą zasłaniającą twarz i potylicę; dla bezpieczeństwa gruby pikowaniec dodatkowo(nie obowiązkowo) doszyte do pikować tarczki w okolicy policzków zasłonięte kolczugą.

- osłonę szyi lepszą niż samo pikowanie. Wszelakie hełmy z zasłoną muszą posiadać czepiec kolczy. Goła skóra widoczna na szyi powoduje automatyczne odrzucenie zawodnika przez sędziów;

- osłony rąk - czyli na ramionach co najmniej kolczugę, osłona łokci, przedramion i rękawice. Ze względów bezpieczeństwa dopuszczone są rękawice z okrągłą dodatkową osłoną chroniące palce. Wymagany jest pancerz symetryczny, z wyjątkiem przedramienia i rękawicy. Dopuszczane jest niestosowanie dodatkowej osłony przedramienia ręki trzymającej tarczę. W przypadku rękawicy pod tarczą, dopuszczalna jest także rękawica pikowana.

- korpus chroniony minimalnie przeszywanicą i kolczugą, łuską, lamelką, płatami lub napierśnikiem. Płaty nie muszą być zbrojone na plecach, sam napierśnik jest dozwolony.

- osłony nóg, składające się z nabiodrka, nakolanka i osłony łydek (walczących wczesnych obowiązują ochraniacze sportowe ukryte pod ciuchami historycznymi). Obuwie historyczne.

- sugerowana osłona krocza – suspensor ukryty pod ciuchami historycznymi (brak, na własną odpowiedzialność)

Broń: Musi być sieczna, czyli miecz, kord, tasak. Długość broni do 1 metra. Waga broni nie może być mniejsza niż 1200g do 2000g. Krawędzie broni muszą mieć co najmniej 2mm grubości, nie mogą też zawierać ostrych zadziorów. Sztych ma być zatępiony.

Tarcza: Musi być na bazie drewna, skóry, tkaniny. Stalowe lub laminatowe (np. z włókna szklanego) tarcze nie są dopuszczone. Metalowe okucia krawędzi tarczy nie są dopuszczone. Waga dowolna. Wymiary: wysokość nie więcej niż 80cm, szerokość nie więcej niż 60cm.

SPRAWDZANIE ZAWODNIKÓW
Zawodnicy zostaną przejrzani ogólnie przed turniejem. W trakcie jego trwania każdy uczestnik ma prawo zakwestionować opancerzenie przeciwnika. Na jego prośbę sędziowie przyjrzą się opancerzeniu, jeśli znajdą jakiekolwiek odstępstwa od regulaminu zawodnik jest usuwany całkowicie z turnieju, a jego przeciwnik wygrywa walkowerem.
Po skończeniu turnieju żadne reklamacje nie będą uwzględniane.


II. Zasady rozstrzygania pojedynków
Walki odbędą się na zasadzie eliminacji – zwycięzca przechodzi dalej, w przypadku małej ilości walczących walki odbędą się na zasadzie każdy z każdym, przewidywana będzie również.
Czas jednej walki –półtorej minuty, dogrywki – 30 sekund.

Walkę rozpoczyna sędzia główny komendą „Walka!”, przerywa zaś komendą „Stop!”
Punkty liczone są przez trzech sędziów, wszyscy sędziowie liczą obu zawodników i jednocześnie ogłaszają swój werdykt po zakończeniu walki poprzez wskazanie ręką na odpowiedniego zawodnika. Wygrywa ten zawodnik, który zostanie wskazany przez co najmniej dwóch sędziów. Jeżeli żaden zawodnik nie zostanie wskazany przez 2 sędziów, zarządzana jest 30 sekundowa dogrywka.
(Do rozpatrzenia)

Zawodnicy będą wyczytywani z wyprzedzeniem jednej walki, czyli: „Walczą panowie A i B, przygotowują się panowie C i D”. Zawodnik ma być gotów do walki w ciągu minuty od wezwania. Jeśli po tym czasie nie stawi się na plac w pełnym rynsztunku, uznany zostaje za pokonanego.

Walka nie jest przerywana po trafieniu, a jedynie z powodów technicznych, lub na życzenie zawodnika.
Zawodnik sygnalizuje chęć przerwania walki poprzez okrzyk „stop!” i uniesienie ręki do góry. Sygnał ten nie oznacza poddania walki a jedynie przerwę techniczną. Walkę poddaje się klękając. Sędziowie muszą zapytać zawodnika, czy faktycznie poddaje walkę.


Zwycięża ten zawodnik, który zdobędzie więcej punktów. Liczą się tzw. osadzone ciosy zadane w pole trafienia. Osadzonym nazywamy trafienie zadane z zauważalną siłą, krawędzią tnącą broni. Ciosy płazem, ześlizgnięcia broni po pancerzu i bardzo lekkie ciosy nie są liczone. Cios, który przebije się przez zastawę i nadal zachowa impet, jest liczony jako trafienie.

Pole trafienia: głowa, korpus, nogi poza stopami, całe ręce z wyłączeniem nadgarstków i dłoni.

Utrata broni jest równoznaczna jednemu trafieniu. Trzykrotna utrata broni oznacza przegranie walki.

Jeśli zawodnik zostanie przyparty do barierek, sędziowie mogą przerwać walkę. Zostanie ona wznowiona w środku pola. Chodzi o bezpieczeństwo publiczności.

Faule:
- sztychy, ciosy jelcem i głowicą.
- ciosy kantem tarczy w głowę przeciwnika. Uderzenia płaską powierzchnią tarczy są dozwolone, ale nie punktowane. Uderzenia tarczą (też kantem) w korpus lub tarczę przeciwnika są dozwolone.
- podbijanie zasłony hełmu przeciwnika.
- kopnięcia, uderzenia kolanami, pięściami.
- atak łokciem na głowę lub szyję (w korpus wolno)
- ciosy poza pole trafienia, czyli w stopy, dłonie lub krocze.
- rzuty, podcięcia, wykręcanie kończyn i inne elementy zapaśnicze, takie jak łapanie za głowę, ściąganie hełmu.

Kary:
Upomnienie – słowne upomnienie zawodnika, nie pociąga dalszych konsekwencji.
Ostrzeżenie - zawodnik traci jeden punkt.
Dyskwalifikacja – zawodnik jest usuwany z walki i turnieju. Jego przeciwnik zostaje uznany za zwycięzcę i przechodzi dalej.

Każdy faul może oznaczać dyskwalifikację, jeżeli sędziowie uznają, że był zadany celowo.
Zdyskwalifikowany zawodnik jest usuwany z turnieju.
Jeśli któryś arbiter ma wątpliwości co do celowości faulu, walka jest przerywana i następuje narada arbitrów. Ich wspólna decyzja jest niepodważalna i ostateczna.

Kontuzje, rany, uszkodzenia sprzętu:
Jeśli dojdzie do kontuzji, uszkodzenia ciała lub sprzętu walka jest przerywana.
Jeśli zawodnik w wyniku kontuzji nie jest zdolny do kontynuowania walki, uznawany jest za pokonanego.
W przypadku otwartej rany zawodnik odsyłany jest do punktu medycznego. Medyk razem z sędziami decyduje o zdolności lub niezdolności do kontynuowania walki.
Uszkodzenie sprzętu ochronnego, broni lub tarczy powoduje przerwanie walki. Zawodnik ma minutę na poprawienie lub wymianę uszkodzonego elementu. W wyniku powtarzającej się usterki tego samego elementu zawodnik zostaje wyeliminowany z powodu wadliwego opancerzenia.

W przypadku jakichkolwiek kwestii spornych ostateczne zdanie mają sędziowie.
Zwycięzca jest tylko jeden i jemu nagroda przyznana będzie. Jaka? Niespodzianka!
Drugie i trzecie miejsce uhonorowane zostanie dyplomem.

(jeśli poszczęści nam się ilość zawodników to możliwym będzie zorganizowanie dodatkowo konkurencji na miecz i puklerz oraz turniej miecza długiego… wszystko zależy od tego ile osób będzie brało udział)

W razie sprzyjających ilości gości:
Turniej miecza długiego:
- walkę rozpoczyna i wznawia sędzia główny komendą „walka”, a kończy i przerywa komendą „stop”
- walka trwa 1,5 minuty, w przypadku dogrywki – 30 sekund
- miecz długi o wadze w przedziale 1600g - 2500 gr
- w konkurencji miecza długiego dozwolone jest używanie kopnięć, uderzeń głową, łokciem, głowicą miecza (uderzenia nie są liczone)
- w przypadku klinczu(zwarcia, siłowania się) sędzia powinien przerwać walkę po 3-5 sekundach. Ciosy zadawane podczas klinczu nie są liczone.
- w konkurencji miecza długiego liczone są jedynie ciosy zadane oburącz
- Punkty liczone są przez trzech sędziów, wszyscy sędziowie liczą obu zawodników i jednocześnie ogłaszają swój werdykt po zakończeniu walki poprzez wskazanie ręką na odpowiedniego zawodnika. Wygrywa ten zawodnik, który zostanie wskazany przez co najmniej dwóch sędziów. Jeżeli żaden zawodnik nie zostanie wskazany przez 2 sędziów, zarządzana jest 30 sekundowa dogrywka.

Turniej na miecz i puklerz:
- puklerz musi mieć okrągły kształt, maksymalna średnica 35cm.

- Przebiegu walki pilnuje 1 sędzia

- Punkty liczone są przez 2 sędziów punktowych

- sędzia punktowy po zauważeniu trafienia przerywa walkę komendą ?stop?, trafienie zostanie zaliczone jeśli potwierdzi je drugi sędzia punktowy

- trafienia obopólne są przez sędziów ignorowane

- po każdym przerwaniu walki jest ona wznawiana przez sędziego głównego komendą „walka”.

- każda walka trwa do zdobycia przez jednego z zawodników 5 punktów

- Zawodnik ma prawo do dwóch jednominutowych przerw w czasie walki w celu poprawienia części uzbrojenia, jeśli naprawa nie jest możliwa, to zostaje on zdyskwalifikowany lub może walczyć bez sprawnego elementu uzbrojenia pod warunkiem, że nie zagraża to znacząco jego zdrowiu.

-Liczone są jedynie silnie ciosy zadawane krawędzią tnącą broni. Polem trafienia jest całe ciało przeciwnika, z wyłączeniem karku, dłoni, krocza i nóg poniżej kolan.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez nabi dnia Czw 0:16, 04 Sie 2011, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kudłaty
Mistrz Bractwa


Dołączył: 07 Sty 2007
Posty: 547
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SBR

PostWysłany: Czw 10:06, 16 Cze 2011    Temat postu:

Zmieniłem Nabi twój wpis o bezwzględną pełnoletność. Do tego wczytując się w reg tak mi troche nie pasuje datowanie, gość z początku XIIw vs XVw to raczej niedobry pomysł. Pomyśl nad rozgraniczeniem tego (przypuszczam że będzie to zależne od ilości walczących)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
nabi
Członek Mafi Postowej
Członek Mafi Postowej


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 448
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gdański

PostWysłany: Czw 15:15, 16 Cze 2011    Temat postu:

Po pierwsze dobrze, że piszesz, przynajmniej ktoś zauważył, że coś nie gra.
Dobrze, co do datowania zmienię je na takie XIII-XIV.
Co do wpisu o bezwględnej pełnoletności... ok.. jak uważasz.
I nie, nie będę rozdzielać turnieju między wczesnymi a późnymi... nie stać mnie ... tfuu... nas, a konkretnie Gwardię na sponsorowanie tylu nagród.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez nabi dnia Czw 0:18, 04 Sie 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
nabi
Członek Mafi Postowej
Członek Mafi Postowej


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 448
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gdański

PostWysłany: Sob 8:51, 18 Cze 2011    Temat postu:

Pytanie do Piotra.

Jeśli możesz napisz jakie mają być jeszcze konkurencje prócz turnieju miecza i tarczy(ewentualnie długiego i na puklerze).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Starogardzkie Bractwo Rycerskie Strona Główna -> SEZON 2011 Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin