Forum Starogardzkie Bractwo Rycerskie
Wici Starogardzkiego Bractwa Rycerskiego
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Grunwald 2010

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Starogardzkie Bractwo Rycerskie Strona Główna -> SEZON 2010
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kudłaty
Mistrz Bractwa


Dołączył: 07 Sty 2007
Posty: 547
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SBR

PostWysłany: Śro 12:42, 21 Kwi 2010    Temat postu: Grunwald 2010

Ijon napisał:
witajcie Ludkowie Mili

Grunwald rocznicowy szybko ku nam się zbliża, więc w tej to materii wieści Wam podaję:
ostateczny termin zgłoszeń to 3 maja i kto zaśpi, nie będzie w tym roku żadnej możliwości dopisania go później do listy, no a co za tym idzie - wydania identyfikatora. pamiętajcie: 3 maja i ani dnia dłużej.
jeśli chodzi o zmiany scenariusza bitwy i elementów z nią związanych, będzie to wiadomo dopiero po wiosennym spotkaniu Dowódców.

oto obowiązujący Regulamin Obozu

Zasady ogólne
Obóz Artystów i Kuglarzy oraz Ognia stanowi podczas „Dni grunwaldzkich” miejsce zamieszkania grup lub osób nie przynależących do innych Chorągwi, a spełniających założenia działalności Obozu.
Funkcjonowanie tego obozu zawierać się będzie poprzez działania ukazujące kulturę średniowieczną w dziedzinach: tańca dawnego, teatru, muzyki, deklamacji, śpiewu, rzeźby, wszelkich sztuk cyrkowych, ogniowych i kuglarskich, malarstwa, kaligrafii, nauki obyczajów dawnych, a także w innych dziedzinach nie związanych bezpośrednio z rzemiosłem walk rycerskich, takich jak: zielarstwo, wróżby, plecionkarstwo, wyrób ozdób, rymarstwo, haft, wyszywanie, kramarstwo, gotowanie potraw i sztuki kulinarne, warsztaty dla dzieci, itp.
Zajecia i warsztaty te przewidziane są dla wszystkich zainteresowanych uczestników całego obozowiska grunwaldzkiego i odbywać się będą na terenie Obozu lub w razie potrzeby w innym miejscu do tego ustalonym.
Działania te i ich rozkład czasowy, uzależnione będą od deklaracji osób chętnych do ich przeprowadzenia oraz ilości chętnych w ich uczestnictwie, a także do harmonogramu prób bitewnych.
Przynależność do Obozu NIE JEST warunkiem uczestniczenia w warsztatach, naukach, treningach, pokazach lub w innych działaniach obozowych, ani prowadzenia ich.
Działania grup lub osób chcących prowadzić warsztaty, nauki, treningi lub pokazy (albo chcących w nich uczestniczyć), a nie zamieszkujących w Obozie Artystów i Kuglarzy, są otwarte i mile widziane.

Regulamin Obozu Artystów i Kuglarzy - Grunwald 2010
Mimo odmiennej formy działania Obozu Artystów i Kuglarzy, obowiązują jak wszystkich zasady „Regulaminu grunwaldzkiego” oraz dokumentu „Cele, kierunek i rozwój Grunwaldu”.
Jako że specyfika Obozu nie przewiduje w nim bezpośredniego udziału zbrojnych, poniżej tekst obowiązującego Obóz Artystów i Kuglarzy Regulamin grunwaldzkiego:
„W historycznej części „Dni Grunwaldu” oraz inscenizacji „Bitwa pod Grunwaldem” mogą wziąć udział grupy oraz osoby indywidualne, należące do Kapituły Rycerstwa Polskiego, a i z poza niej. Dowódcy „Chorągwi Grunwaldzkich” przyjmują i akceptują zgłoszenia do 3 maja, do 5 maja listy bractw powinny trafić do organizatorów, a ci dokonują ostatecznej akceptacji i weryfikacji. Grupy i osoby nie przyjęte do „Chorągwi Grunwaldzkich” nie będą mogły uczestniczyć w inscenizacji „Bitwy pod Grunwaldem” oraz mieszkać na terenie „Grodziska Grunwaldzkiego” (całość terenu zarządzanego przez organizatorów).
Lista grup i osób przyjętych do Chorągwi Grunwaldzkich ukaże się na stronie organizatorów „Bitwy pod Grunwaldem” [link widoczny dla zalogowanych] . Osoby i grupy nie ujęte na liście nie będą mogły uczestniczyć w inscenizacji „Bitwy pod Grunwaldem” oraz obozować na terenie „Grodziska Grunwaldzkiego”.
WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH PROSIMY O ZAPOZNANIE SIĘ Z TABELĄ, KTÓRA WSKAZUJE KIERUNEK ROZWOJU GRUNWALDU. PRZYGOTOWUJĄC UZBROJENIE, STRÓJ, NAMIOTY - MIEJCIE NA UWADZE, ŻE OD GRUNWALDU 2008 WSZYSTKICH BĘDZIE OBOWIĄZYWAŁ PRZEDZIAŁ CZASOWY 1350 – 1420. GRUNWALD 2006 i 2007 TO TYLKO OKRES PRZEJŚCIOWY DLA GRUNWALDÓW 2008 I NASTĘPNYCH, KTÓRY MA NAM UŁATWIĆ ZAMKNIĘCIE PRZEDZIAŁU CZASU W LATACH 1350 – 1420.

REGULAMIN UCZESTNICTWA
W trakcje pobytu obowiązuje Reguła i kodeks Rycerski!!!
Postanowienia tam zawarte dotyczą też grup i osób nie zrzeszonych w Kapitule.
A poza tym:
~
~
~
4. Bezwzględny zakaz spożywania alkoholu od godziny 00:00 w dzień inscenizacji, aż do jej zakończenia.
5. Bezwzględny zakaz używania środków odurzających w czasie „Dni Grunwaldzkich”
6. Bezwzględny zakaz używania broni czarnoprochowej poza inscenizacją.
7. Bezwzględny zakaz używania ręcznej broni czarnoprochowej (hakownice, piszczele itp.) podczas inscenizacji jak i poza nią. Wyjątek stanowi „inscenizacyjne” grupy strzelców.
~
9. Zakaz poruszania się z bronią długą poza terenem obozu.
10. Jedynymi osobami upoważnionymi do oficjalnych wypowiedzi dotyczących organizacji Grunwaldu udzielanych mediom są Organizatorzy i Rzecznik Prasowy .
11. Wszyscy mieszkańcy obozu oraz uczestnicy inscenizacji zobowiązani są do ubezpieczenia się od NW i OC, organizatorzy stworzą możliwość ubezpieczenia na miejscu.
~
~
~
15. Dowódcy chorągwi mogą wprowadzić wewnątrz chorągwiane obostrzenia dotyczące uzbrojenia ochronnego
~
~
~
20. Wprowadza się identyfikatory dla wszystkich uczestników Dni Grunwaldu (nie biorących udziału w inscenizacji), które upoważniają do obozowania na terenie „Grodziska Grunwaldzkiego”. Do 12 lat pod opieką rodziców bez identyfikatorów, 13–17 lat identyfikatory, zgoda rodziców oraz wskazanie opiekuna pełnoletniego, 18 lat i więcej - identyfikator. Osoby nie posiadające identyfikatorów w godz. 22:00 do 8:00 nie mogą przebywać na terenie „Grodziska Grunwaldzkiego”
~
22. Każdy z uczestników „Dni Grunwaldu” może posiadać tylko jeden rodzaj identyfikatora (poza organizatorami).
23. Tworzenie chorągwi winno odbywać się z wyprzedzeniem, nawet kilkumiesięcznym. Niedopuszczalnym jest tworzenie chorągwi przed samą inscenizacją. Wszyscy uczestnicy przybywający na pola Grunwaldu, powinni być przypisani do konkretnej znanej im chorągwi.
~
~

O GRODZISKU GRUNWALDZKIM
OD ROKU 2007 W GRODZISKU MOGĄ BYĆ ROZBIJANE TYLKO NAMIOTY Z GODNE Z IKONOGRAFIĄ I ŹRÓDŁAMI HISTORYCZNYMI ( I USTALENIAMI „GRUNWALD 2006-2008 )
O przyjęciu do obozu decydują organizatorzy i dowódca chorągwi – obozu.
~
~
29. Dowódcy chorągwi są odpowiedzialni za swoją chorągiew od początku do końca całej imprezy grunwaldzkiej. W trakcie inscenizacji jak i w obozie. Dbają o dyscyplinę, uzbrojenie oraz realia historyczne wszystkich osób wchodzących w skład chorągwi, (co oznacza nie tylko osoby walczące ale wszystkich mieszkańców obozu). Ponoszą odpowiedzialność przed organizatorami.
30. Bractwa, grupy, osoby indywidualne zostaną zakwaterowane w „obozach chorągwi” zgodnie z uczestnictwem w inscenizacji. Namioty można rozbijać tylko na terenie wyznaczonych obozów, osoby kwaterujące poza obozami chorągwi, traktowane będą jako turyści, a ci proszeni będą o opuszczenie terenów „historycznych” i udanie się na teren pola biwakowego.
32. Każdy mieszkaniec „ Obozu rycerskiego” jest zobowiązany posiadać przy sobie
identyfikator i glejt wystawiony przez dowódcę Chorągwi Grunwaldzkiej (imię,
nazwisko, grupa, osoba odpowiedzialna za grupę).
33. Goście nocujący w obozie powinni posiadać stroje historyczne, które nie zakłócą
wizerunku całości, oraz posiadać przy sobie identyfikator Gościa. Gości nocujących
obowiązuje regulamin „Grunwaldzki”
34. Uczestnicy zobowiązani są do przestrzegania realiów historycznych w obozie jak i na polu inscenizacji.
35. Organizatorzy mają decydujący głos w sprawie uczestnictwa grup i osób
indywidualnych w inscenizacji „Bitwa pod Grunwaldem” oraz w sprawie
zamieszkiwania „Grodziska Grunwaldzkiego”. Nie mają obowiązku przedłożenia
argumentów swojej decyzji.
PRZESTRZEGANIA ZASAD OBOWIĄZUJĄCYCH PODCZAS „DNI GRUNWALDU” PILNOWAĆ BĘDĄ: Miecznik wraz justycjariuszami oraz straż obozowa powołana z ludzi z waszych grup.
ZŁAMANIE ZASAD OBOWIĄZUJĄCYCH PODCZAS „ DNI GRUNWALDU”
A W SZCZEGÓLNOŚCI:
· Naruszenie przepisów zawartych w Ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych z
dnia 22 sierpnia 1997 r., a w szczególności Art. 17a, pkt. 2, p-pkt. 5),
· Zakazu spożywania alkoholu od godziny 00:00 w dzień inscenizacji, aż do jej
zakończenia,
· Używanie narkotyków i innych środków odurzających,
· Używanie broni czarnoprochowej poza inscenizacją,
MOŻE SPOWODOWAĆ WYDALENIE Z IMPREZY.
PORZĄDKU NA TERENACH „GRODZISKA GRUNWALDZKIEGO” PILNOWAĆ TEŻ BĘDĄ SŁUŻBY OCHRONIARSKIE. SAMOCHODY PARKUJĄCE W MIEJSCACH INNYCH NIŻ WSKAZANE PARKINGI MOGĄ ZOSTAĆ ODCHOLOWANE PRZEZ SŁUŻBY GMINNE, NA KOSZT WŁAŚCICIELA POJAZDU.
ORGANIZATORZY ZASTRZEGAJĄ SOBIE PRAWO DOKONANIA ZMIAN
W REGULAMINIE, JEDNAK NIE PÓŹNIEJ NIŻ DO 15.05.2010.”


- Oficjalne zgłoszenia osób zainteresowanych działaniami w Obozie Artystów i Kuglarzy (bez podawania danych osobowych) należy wpisać na stronie Braci Pomorskiej www.pomorskabrac.fora.pl , a same dane osobowe przesłać na adres [link widoczny dla zalogowanych] (działania artystyczno-rzemieślnicze) do 03.05.2010. Działania kuglarsko-ogniowe należy wysyłać bezpośrednio na adres [link widoczny dla zalogowanych] także do 03.05.2010. Bez przesłania zgłoszeń w ustalonym terminie, zamieszkanie i przynależność w Obozie NIE JEST możliwa, ponieważ po tym terminie zgłoszeń NIE OTRZYMA SIĘ IDENTYFIKATORÓW. Druki osobowe zostają wypełnione na miejscu przy wpisie do „Listy Obozowej”.
- Wszelkie decyzje w nieustalonych regulaminowo sprawach Obozu oraz w innych sprawach spornych podejmuje Komendant Obozu.
- Na jednego uczestnika Obozów Artystów i Kuglarzy przypaść mogą dwie osoby towarzyszące.
- Podczas „Dni Grunwaldu 2010” będą odbywały się przygotowania do konkursu lub pokazu ognia, a wieści o tych działaniach znaleźć będzie można na stronie [link widoczny dla zalogowanych] . Same warsztaty kuglarskie, sztuk cyrkowych i ognia oraz przygotowania będą odbywały się cały czas bez narzuconego harmonogramu, tak aby ułatwić wszystkim dostęp do tego typu treningu.
- Uczestników Obozu Artystów i Kuglarzy obowiązują stroje średniowieczne w przedziale czasowym 1350-1420. Ze względu na specyfikę działań dobytek w Obozie MA BYĆ TAKŻE HISTORYCZNY i to będzie wymagane.
- Wszelkimi sprawami związanymi z intendenturą, administracją, aprowizacją i weryfikacją strojów zajmuje się Kanclerz Obozu.
Wszelkimi sprawami związanymi z budową i funkcjonowaniem Obozu oraz jego bezpieczeństwem zajmuje się Komandor Obozu.
Wszelkimi sprawami związanymi z gotowaniem, zaopatrzeniem żywnościowym i sprawami kuchni zajmuje się Ochmistrz Obozu.
Decyzje tych osób w ich zakresie działania są ostateczne.
- Składka Obozu zostają ustalone na 40 zł (20 zł na Obóz i 20 zł na biesiadę), jedynie termin wspólnej biesiady uzależniony będzie od terminu koncertów lub innych imprez towarzyszących i określone to zostanie na miejscu.


pozdrawiam
Ijon


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kudłaty
Mistrz Bractwa


Dołączył: 07 Sty 2007
Posty: 547
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SBR

PostWysłany: Śro 12:49, 21 Kwi 2010    Temat postu: Re: Grunwald 2010

Staszek napisał:


UWAGA!!

ZGŁOSZENIA UCZESTNIKÓW WSZYSTKICH FORMACJI (CIĘŻKA PIECHOTA, ŁUCZNICY, LEKKA PIECHOTA , ARTYLERIA, UCZESTNICY OBOZU) MUSZĄ TRAFIĆ DO ORGANIZATORÓW NAJPÓŹNIEJ DO

5 MAJA 2010R

W ZWIĄZKU Z TYM ZGŁOSZENIA IMIENNE PROSZĘ PRZESYŁAĆ DO DNIA 30 KWIETNIA 2010R. PO TYM TERMINIE NIE BĘDĄ PRZYJMOWANE ŻADNE ZGŁOSZENIA.



Proszę wszystkie grupy o jak najszybsze przysyłanie zgłoszeń.

Nowe grupy lub grupy, co do których były zgłaszane zastrzeżenia w ubiegłym roku proszę przesyłać zgłoszenia jak najszybciej.

W zgłoszeniu proszę zawrzeć dane – imię, nazwisko, wiek, funkcję obozową. Proszę dołączyć zdjęcia strojów, które będą noszone w trakcie imprezy. W razie niejasności będę prosił o dosyłanie szczegółowych zdjęć i wyjaśnień.

WYMAGANIA CHORĄGWI „GOŃCZEJ” NA 2010r

Wymagana spójność historyczna stroju oraz datowani zgodne z wymogami organizatorów na okres 1380-1420r

Minimalne wymagania stroju męskiego na rok 2010:
- koszula
- gacie
- nogawiczki
- dublet (sznurowanie "na drabinkę" lub zapinany na guziki)
- nogawice rozdzielne bądź łączone z saczkiem.
- nakrycie głowy (dzidziuś plus ewentualnie czapka filcowa, kaptur, kapelusz słomiany)
- buty ze skórzaną podeszwą

Zalecane posiadanie większej ilości kompletów odzieży oraz osobnych strojów (gacie + koszula) do budowy obozu . Mile widziane posiadanie stroju odświętnego (houpelanda, robe z odpowiednim nakryciem głowy)

Minimalne wymagania stroju kobiecego na rok 2010:
- giezło
- gacie
- nogawiczki
- suknia obozowa (dowolnie długość rękawa, przy krótkim ewentualnie dopinane rękawki)
- nakrycie głowy (chustka plus ewentualnie gremlinka, kapelusz słomiany, kaptur)
- buty ze skórzaną podeszwą

Zalecane posiadanie większej ilości kompletów stroju. Mile widziane stroje odświętne (houpelandy, cote, surcot z odpowiednim nakryciem głowy)

Akcesoria - paski, torebki, sakwy, szpile, biżuteria - zgodna z okresem historycznym

Materiały - len, bawełna, wełna, jedwab, atłas, aksamit (tylkow houpelandzie, surcot)

Mile widziane ręczne szycie, ale szycie maszynowe z ręcznym wykończeniem także jest akceptowane. Zalecane wykończenie ręczne ubioru - dziurki na guziki, do wiązań, obrębienia rękawów, dekoltów itd.

Nie wchodzą:
- dublety sznurowane na krótkie sznurki, bufiaste rękawy przy dubletach
- Kamizelki
- buty na gumowej podeszwie i inne współczesne obuwie
- suknie odcinane w pasie, wiązane z tyłu
- rzeczy wykonane z ewidentnie sztucznych materiałów. domieszki akceptowane.

Odnośnie sprzętu bojowego:

1.Hełm pełny z zasłoną typu psi pysk ew tzw małpa lub ewentualnie inne potwierdzone ikonograficznie rodzaje zasłon po konsultacji ze mną. Obowiązkowo do hełmu kołnierz pikowany i kolczy.
2.Naramienniki płytowe
3.Pełne ręce płytowe lub płatowe
4.Rękawice typu klepsydry (tylko i wyłącznie płytowe. Pod tarczą również). Nie wchodzą rękawice spawalnicze.
5.Pełne nogi płytowe z pełną osłoną łydki i najlepiej kostki.
6.Przeszywka i minimum kolczuga jeśli płaty to z kolczugą ewentualnie dobrze osłonięte pachy w przeszywce. Dopuszczany także kirys wg odpowiedniego wzoru historycznego z ikonografią. Konieczna osłona pachwin i krocza.
7.Broń - miecze półtoraręczny do wyboru z tarczą, miecz jednoręczny, tasak, toporek. Nieostrzone o tępym niezaostrzonym sztychu.
8.Obowiązuje szata wierzchnia na zbroję zgodna z epoką.
9.Zastrzegam sobie prawo niewpuszczenia jakiegoś egzemplarza uzbrojenia i broni ze względu na bezpieczeństwo uczestników inscenizacji (tzn. dające słabą ochronę elementy opancerzenia, niewłaściwie wyglądająca i niebezpieczna broń). Przypominam, że wszystkie elementy uzbrojenia powinny mieć swoje odzwierciedlenie w ikonografii. Najlepiej gdybyście podali ją w zgłoszeniu. Do zgłoszenia wymagane zdjęcia w pełnym sprzęcie. Mogę prosić o dosłanie szczegółowych zdjęć niektórych elementów. Elementy uzbrojenia powinny być czyste, bez śladów rdzy i w miarę możliwości bez wgniotów. Broń wyczyszczona, bez zadziorów. Kategorycznie nie wpuszczamy kolczug i elementów kolczug ocynkowanych.

Być może, ale te dane otrzymam w ciągu najbliższych 2 miesięcy, będziemy mieli możliwość wystawienia swoich lekkozbrojnych w sensie typowo inscenizacyjnym, więc ewentualni chętni proszeni są o zgłaszanie. Ma to być coś w stylu harcowników.

Łucznik i piechota lekka jak również artyleria - wymogi odnośnie sprzętu podają i dopuszczają do uczestnictwa w inscenizacji dowódcy odpowiednich formacji. Dane dowódców i adresy mailowe podane są na stronie oficjalnej Grunwaldu.

Ewentualne odstępstwa od powyższego proszę konsultować ze mną.

Pozdrawiam wszystkich i zachęcam do jak najszybszej realizacji zgłoszeń (np już)

Staszek Kula


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Kudłaty
Mistrz Bractwa


Dołączył: 07 Sty 2007
Posty: 547
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: SBR

PostWysłany: Śro 12:58, 21 Kwi 2010    Temat postu: Re: Grunwald 2010

Staszek napisał:

"Witam
Dzięki za zdjęcia . Domyślam się ze wszyscy maja pełne wyposażenie tj.
nogi, ręce ,naramienniki , rękawice . na korpusie co macie? bo nie
widać za bardzo na tych fotach, kolcze nie ocynkowane są poprawne i
wchodzaą. Na hełmy czekamy .:)Problemem jest długość tunik w okresie
grunwaldu były nad kolano nie spotkałem się w ikonografii z tak
długimi proponuje jakieś inne . Choć wiem że te są u was nowe . Były
by nie spójne historycznie z reszta ."


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
nabi
Członek Mafi Postowej
Członek Mafi Postowej


Dołączył: 05 Lis 2007
Posty: 448
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Starogard Gdański

PostWysłany: Nie 17:45, 01 Sie 2010    Temat postu:

Grunwald się skończył, a ja prosiłbym kogoś o zdjęcia na następne spotkanie bractwa.

Chwała!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Starogardzkie Bractwo Rycerskie Strona Główna -> SEZON 2010 Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin